דואר אלקטרוני

מתוך וויקי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

Mozilla Mail/News (תוכנת הדואר של Mozilla Suite) ו־Mozilla Thunderbird שתיהן תוכנות לקוח לשירותי דואר אלקטרוני. ככאלו, הן מאפשרות לנו לקרוא בנוחות דואר אלקטרוני על מחשבנו האישי בנוחות המירבית ללא סירבולים מיותרים.

חשבונות דואר אלקטרוני

אלו סוגי חשבונות נתמכים?

כל שירות דואר אלקטרוני מבוסס POP3 או IMAP נתמך. כל ספק אינטרנט בארץ נותן תיבה מסוג POP3, וקיימים שרתי דואר־אלקטרוני רבים בעולם שנותנים שירותים מבוססי POP3 או IMAP במחירים נמוכים או בחינם.

אלו סוגי חשבונות אינם נתמכים?

רוב שרותי הדוא"ל מבוססי הרשת אינם נתמכים, לרבות דואר וואלה!, נענע CoolMail, Hotmail, וכדומה. חשוב להדגיש כי שירות דוא"ל מבוסס רשת לא אומר בהכרח כי אותו שירות לא ניתן לגישה דרך תוכנה - Google Gmail, למשל, מאפשרים גישה מבוססת POP3 בנוסף לשירות מבוסס הרשת, וחלק מספקיות האינטרנט בארץ מאפשרות גישה מבוססת רשת לחשבונות הדואר, בנוסף לגישה מתוכנת הלקוח.

שירותי דואר פנים־ארגוניים מתקדמים, כגון כאלו שעושים שימוש בשרתי Microsoft Exchange או Novel Groupwise אינם נתמכים. ניתן לגשת לשרתים אלה באמצעות תוכנות כגון Evolution (מרבית הפלטפורמות, קוד פתוח) או Microsoft Outlook (שרתי Exchange בלבד, חלונות), או בגישה אליהם באמצעות הדפדפן.

מה ההבדל בין POP3 ל־IMAP?

POP3, ראשי תיבות של Post Office Protocol גירסה 3 הוא כיום פרוטוקול הגישה לדואר האלקטרוני המקובל ביותר. בשיטה זו תוכנת הדואר מתחברת לשרת, ושואבת ממנו את כל הדואר האלקטרוני הממתין בתיבה. [מידע נוסף על POP3 בויקיפדיה האנציקלופדיה החופשית]

IMAP, ראשי תיבות של Internet Message Access Protocol הוא פרוטוקול דואר המאפשר גישה לתיבה המרוחקת מתוכנת הלקוח, יכול לשמור גם הודעות יוצאות, ותומך באפשרויות נוספות שאינן קיימות ב־POP3. [מידע נוסף על IMAP בויקיפדיה האנציקלופדיה החופשית]

ניתן להשוות את פרוטוקול IMAP לפרוטוקול הקניני שמשמש שרתי Exchange, אך חשוב להדגיש כי למרות הדמיון הרב, שרתי Exchange כוללים תכונות שלא ניתנות למימוש בסביבה הפתוחה של האינטרנט, אלא בסביבות סגורות בלבד, על־אף שניתן לצאת מסביבה סגורה של Exchange לאינטרנט על־ידי שימוש ב־SMTP.

מה זה SMTP?

SMTP, ראשי תיבות של Simple Mail Transfer Protocol הוא, כשמו, פרוטוקול להעברת הדואר האלקטרוני. גם POP3 וגם IMAP עושים שימוש בפרוטוקול זה, וגם שרתי דואר מסוגים אחרים. זוהי הדרך היחידה להעביר הודעות בין שני שרתים. [מידע נוסף על SMTP בויקיפדיה האנציקלופדיה החופשית]

מה זה דואר זבל? מה עושים כדי להתחסן בפניו?

דואר־זבל (Junk Mail או Spam בלעז) זו אחת מהרעות הגדולות והשכיחות ביותר של האינטרנט בימנו. מאחר וקל יחסית "לקצור" כתובות דואר אלקטרוני מהאתרים השונים, וניתן לנחש שמות משתמש שכיחים, קמו חברות רבות בעולם שכל מטרתן לשלוח לנו פרסומות ולהתעשר בקלות. מרבית תוכנות הדואר האלקטרוני המודרניות כוללות תמיכה מובנית או חיצונית לטיפול בדואר־זבל.

Mozilla Mail/News ו־Mozilla Thunderbird כוללות פקדי דואר־זבל (Junk Mail Controls), זמינים מהתפריט Tools של התוכנות. רכיב איתור הדואר־זבל של מוזילה הוא רכיב שמקטלג את הודעות הדואר האלקטרוני שלנו לפי קריטריונים שנקבעו מראש, ולומד לאתר הודעות שאינן רצויות תוך־כדי עבודה. מאחר והרכיב מבוסס בינה מלאכותית, חשוב לסמן הודעות דואר זבל שלא אותרו אוטומטית ככאלו, ולעבור מידי פעם על תיקיית ה־Spam על־מנת לוודא כי הודעות רלוונטיות לא סומנו בטעות כהודעות דואר־זבל.


עברית בדואר האלקטרוני

למרות שמרבית תוכנות הדואר האלקטרוני פונות לדוברי השפה האנגלית, תוכנות רבות, ובכללן התוכנות מבית mozilla.org, כוללות תמיכה בעברית לא רעות. לא רק שתוכנות מוזילה תומכות בהצגה ובכתיבה של עברית, הן יודעות גם לטפל בפתרון בעיות של הודעות שהתקבלו בצורה שגוייה ממשתשמשים בעלי תוכנות דואר אחרות.

לפתרונות דואר אלקטרוני עבור תוכנות מוזילה, ראה עברית בדואר האלקטרוני.


קישור קצר לדף זה: e-mailתרמו לדף זה: תומר