כלים

מתוך וויקי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

Mozilla משתמש בטכנולוגיה הנקראת XUL ‏ (XML User-interface Language), המאפשרת לכתוב את הממשק ללא צורך בידע בתכנות, משום שכל הטקסט (המחרוזות) של הממשק נשמר בקבצים חיצוניים ולא כחלק מהתוכנה. לכן, כדי לתרגם את Mozilla צריך רק לערוך קבצים אלו. דבר זה נעשה בעזרת התוכנות הבאות:

MozillaTranslator

תוכנה יעודית לתרגום תוכנות המשתמשות בטכנולוגיית XUL.‏ MT מספק מספר כלים המקלים על מלאכת התרגום, כמו הצגת המחרוזת המקורית בעת תרגומה; כלי חיפוש המאפשרים, חוץ מחיפוש רגיל, גם חיפוש מחרוזות זהות המאפשר לבדוק את עקביות התרגום; חיפוש מחרוזות שהשתנו מאז הגרסה האחרונה; אפשרות לטעון חבילת שפה מתורגמת ישנה על החבילה המקורית החדשה, וכך לתרגם רק את המחרוזות שהשתנו מאז הגרסא האחרונה; אפשרות לייצא ולייבא חלקים מחבילת השפה, ובכך להקל על שיתוף פעולה בין מספר מתרגמים, כאשר כל אחד מתרגם חלק אחר; ולבסוף, MT יודע גם לייצר את קובץ ההתקנה של חבילת השפה (קובץ ה-XPI).

MozillaTranslator הוא תוכנה הכתובה בשפת Java, תכונה המאפשרת לו לפעול על כל מערכת הפעלה היכולה להריץ תוכנות הכתובות ב-Java (בדרך כלל תוכנה יכולה לרוץ רק על מערכת הפעלה אחת, לה היא תוכננה). תחילה <הורד והתקן את ה־JRE. עתה, הורד את MT ופתח אותו בספריה נפרדת על הדיסק הקשיח שלך. שים לב שאתה שומר על מבנה הספריות כפי שנשמרו בקובץ ה-zip. הפעל את MT על ידי לחיצה כפולה עם העכבר (בדר"כ) או בדרך בה מפעילים תוכנות במערכת ההפעלה בה אתה משתמש. בהפעלה משורת פקודה, יש לרשום

<monospace dir="ltr">java -jar mt513.jar</monospace>


Unipad

Unipad הוא עורך טקסט רגיל, אלא שבניגוד לעורך הטקסט של Windows, הוא שומר את הקבצים באחד ממספר סוגים של פורמט Unicode. הוא לא תוכנן מראש לשימוש בתרגום Mozilla, אך תכונה זו עושה אותו לשימושי במיוחד למטרה זו, משום שכל הקבצים בחבילת השפה שמורים באחד משני סוגים של Unicode.

החל מגרסה 1.0, Unipad הוא תוכנה שיתופית (Shareware) שיש לשלם עבורה כדי להפעיל את כל יכולותיה (לצורך התרגום, היכולת לערוך קבצים בני יותר מ-1000 תוים). קיימות חלופות: Simerdo (תוכנת Java),‏ Yudit (מיועד בעיקר עבור סביבת X-Windows, אך יש לו גרסה גם עבור Windows) ו־BabelPad.

WinZip

דומה שאין צורך להציג תוכנה ותיקה ופופולרית זו לניהול קבצי zip. תוכנה זו, שהפכה לפריט חובה בכל מחשב אישי, מכילה כלים רבים לניהול קבצים דחוסים במגוון שיטות. חבילת השפה ארוזה בקובץ דחוס בשיטת zip, שהסיומת שלו שונתה ל-xpi. קובץ זה מכיל מספר קבצים: אחד הוא קובץ תוכנה המתקין את החבילה, וקבצים בעלי סיומת jar., שהם קבצי zip שהסיומת שלהם שונתה (JAR פירושו JAva aRchive) והוא מכיל את הקבצים עם המחרוזות המרכיבות את הממשק.

לחלופין, ניתן להשתמש בכל תוכנה אחרת לניהול קבצי zip, ובלבד שתתמוך בפורמט zip תקני, ובדחיסת ופריסת תיקיות שלמות. בזמן האחרון מצאתי את IZArc החינמית כמועילה מאוד.

mozip

mozip הוא כלי שורת פקודה המאפשר להציג את המודולים השונים הנמצאים בתוך קובץ ההתקנה של SeaMonkey, וכן לשלוף אותם, למחוק מודולים, ולהוסיף מודולים. הדבר מאפשר להחליף קבצים בתוך קובץ ההתקנה על מנת ליצור גרסה עברית שלו.

mozip.NET

זהו כלי הדומה ביכולותיו לאלו של mozip, אלא שהוא פועל בממשק חלונאי נוח, ולא בשורת פקודה. התוכנה כתובה בעזרת טכנולוגיית NET. של מיקרוסופט, ודורשת התקנת .NET Framework כדי לרוץ.