עזרה:איך להוסיף קטע קוד

מתוך וויקי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בדרך כלל אנחנו רוצים שקטעי קוד, מסננים ל-Adblock, וכל טקסט המיועד להיקרא על ידי מכונה, יהיה כתוב בגופן ברוחב קבוע, כדי להקל על הקריאה (ברוב המקרים לרווחים ועימוד יש משמעות בטקסטים מהסוג הזה, לפחות לקורא האנושי). במדיהוויקי, אם מתחילים שורה ברווח, הטקסט יופיע במסגרת ובגופן ברוחב קבוע. הבעיה היא שהוא עדיין יהיה בכיוון ימין לשמאל (אם שפת הממשק הנבחרת היא מימין לשמאל, כמו עברית), בעוד שקטעי קוד בדרך כלל נכתבים באנגלית, משמאל לימין. דבר זה מקשה על הקריאה של הקטע.

הוספת הרווח בתחילת השורה למעשה מורה לוויקי להכניס את הטקסט בין תגי <pre>...</pre>. בגרסאות קודמות, ניתן היה לרשום את התגים ישירות, ולתת להם תכונה מתאימה שתטפל בכיווניות, כמו למשל dir="ltr"‎ או class="code"‎ (כאשר הכלל code מוגדר כ-direction: ltr בקובץ ה-CSS המתאים). בגרסאות האחרונות של הוויקי, דבר זה לא ניתן יותר לביצוע, משום שהוויקי מפשיט תכונות אלה מתגי HTML.

תגית monospace

כדי להתגבר על הבעיה, יצרתי הרחבה פשוטה שמאפשרת להכניס קטע קוד בין תגי <pre dir="ltr">...</pre>. כדי להשתמש בהרחבה, יש להכניס את קטע הקוד בין תגיות <monospace>, כך:

<monospace dir="ltr">some code</monospace>

שייצור את זה: <monospace dir="ltr">some code</monospace>

אפשר כמובן גם להשתמש ב-dir="rtl"‎, ואז יתקבל אותו אפקט כמו התחלת שורה ברווח.

תגית div

לחלופין, אפשר להשתמש בתגית ה-HTML ‏ <div>, כאשר קטע הקוד מתחיל בשורה חדשה, עם רווח בתחילת השורה, ותגית ה-div הסוגרת גם היא נמצאת בשורה נפרדת, כך:

<div dir="ltr"
 some code
 </div>

שייצור את זה:

some code