גופנים

מתוך וויקי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ברירת המחדל של מוזילה אינה מוצלחת עבור דפים עם טקסט עברי. מומלץ מאוד לשנות את גופן ברירת המחדל ל-Sans Serif. ההגדרה הזו משפיעה על כל השפות (ראו באג 95227 תחת קישורים). את שאר ההגדרות מומלץ לשנות לעברית, Unicode ו-Western ולכל שפה אחרת שבה אתם משתמשים.

גופנים מומלצים תחת Windows

הגדרות הגופנים מופיעות ב־Mozilla תחת Edit -> Preferences -> Appearance

  • את Proportional שנו כאמור ל-Sans Serif
  • את Sans Serif שנו ל-Tahoma או Arial (הראשון נראה מעט גדול מהרגיל, אבל מציג כראוי את כל סימני הפיסוק העבריים – כולל האיזוטריים שבהם)
  • תחת Serif וודאו שמוגדר Narkisim או David (הראשון הוא ברירת המחדל של מוזילה, השני הוא ברירת המחדל של אקספלורר)
  • את Monospace שנו ל-Courier New

הגדרות הגופנים ב־Firefox מופיעות תחת Tools -> Options -> General. הנה תמונת מסך של ההגדרות המומלצות:

Windows fonts.png

גופנים מומלצים תחת לינוקס

במקרה שמעדיפים להשתמש בגופנים חופשיים (קולמוס) הנה הגדרות הגופנים (צילום המסך נעשה מ־mozilla firefox, אבל תקף גם למוזילה):

לעברית-

2564008.png

ולאנגלית-

5330228.png

הבדלים בין סוגי גופנים שונים

Sans Serif מול Serif

בהקשר של Mozilla, ההבדל העקרי בין שתי משפחות הגופנים האלו הוא בקריאות על המסך. גופנים מסוג Serif מצויינים לדפוס, אבל נראים עמוסים ומיושנים על מסך מחשב. לעומתם גופנים מסוג Sans Serif קריאים יותר על המסך אבל נראים פשוטים בדפוס.

קל לראות את ההבדל בין שתי משפחות הגופנים באות האנגלית ״I״. בגופן מסוג Sans Serif (למשל Arial) האות נראית כמו קו אנכי פשוט. בגופן מסוג Serif (למשל Times New Roman) אפשר לראות שנוספים לקו הזה שני קוים אופקים קצרים - בחלק העליון ובחלק התחתון של האות.


‏Monospace מול Proportional

גופנים מסוג Monospace הם בעלי רוחב קבוע. התווים ״1״ ו-״W״ תופסים את אותו הרוחב בדיוק. בפונטים מסוג Proportional הרוחב משתנה בהתאם לרוחב התו - תווים רחבים תופסים יותר מקום מתווים צרים.

בגופנים מסוג Monospace נעשה בעיקר שימוש בטקסט פשוט, שבו הרוחב הקבוע שלהם שימושי לעימוד טבלאות. לעומת זאת, ברוב הדפים שבהם יש טקסט עשיר (מרבית דפי האינטרנט) נעשה שימוש בגופנים מסוג Proportional שנראים אסתטיים וקריאים יותר.

פתרון בעיית גופנים מכוערים תחת לינוקס

בהתקנת הגירסה הרשמית של מוזילה בלינוקס, פעמים רבות הגופנים נראים מכוערים במיוחד, והגופנים הרגילים לא מופיעים ברשימה.

בשביל לפתור את העניין, יש להתקין גירסת xft של מוזילה. היא בדרך כלל נמצאת להורדה תחת התיקייה contrib בתיקייה להורדת הגירסה.

למשל, גירסת xft של מוזילה 1.6 נמצאת כאן וגירסה 1.7 נמצאת כאן.

כל הגירסאות של מוזילה זמינות כאן.

קישורים

שונות:

באגים:


קישור קצר לדף זה: Fonts

תרמו לדף זה: Prognathous, Mano, Xslf ואחרים.
[l_sp_30] there it go the whistle Song Juelz Santana Rascal Flatts Me and My Gang Neil Sedaka The Best Of Alison Krauss A Hundred Miles or More A Collection Nickelback All The Right Reasons Martina McBride Waking Up Laughing Fergie Featuring Ludacris Glamorous

Miguel Bose Papito CD1 Beyonce B Day Delux Edition Kou Shibasaki Kiki Christophe Willem Inventaire Elton John Rocket Man - the Definitive Hits Carrie Underwood Some Hearts The Cranberries Fee Fi Fo Joe Ain t Nothing Like Me EP REM Sad professor KAT-TUN Cartoon KAT-TUN II You CD1 DJ Tiesto Elements Of Life Robin Thicke The Evolution of Robin Thicke