חוסר בסרגל גלילה אופקי

מתוך וויקי
גרסה מ־09:19, 30 באוגוסט 2008 מאת אורי (שיחה | תרומות)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הבעיה המתוארת בדף זה תוקנה בפיירפוקס 3.0. הפתרון הממומלץ למשתמשים בגרסאות קודמות הוא לשדרג לגרסה האחרונה.

כללי

אחת הבעיות המרגיזות ביותר בגלישה באתרים עבריים עם פיירפוקס היא שלעיתים מתקבל מצב בו בעקבות תמונה או טקסט ארוך במיוחד הדף נמתח מחוץ לגבולות המסך, ואין אפשרות לגלול הצידה, מאחר ופס הגלילה האופקי לא מופיע כמתבקש. בעיה זו אופיינית בעיקר במקומות בהם המשתמשים הם אלו שמעלים את התכנים כגון פורומים, ובדרך־כלל ניתן לפתור את הבעיה בצורה כזו או אחרת, או לפחות להקטין למינימום את הנזק הנגרם ממנה.

rtloverflowtotheleft5ry.png

הבעיה כפי שהיא מופיעה כיום בפורומים - שימו לב כי לא רואים את גבולו השמאלי של הדף שיצא מגבולות החלון.

פתרונות זמניים

הימנעות מאלמנטים בעיתיים

הפתרון הפשוט ביותר לבעיה הוא להימנע משימוש באלמנטים גדולים במיוחד. אם מצרפים תמונת מסך להודעה בפורום, האם יש צורך ממשי להכניס תמונה ברזולוציה של 1280x1024? ניתן להקטין את התמונה בכל תוכנת ציור, ובדרך־כלל הקטנת התמונה לא תגרום לאיבוד התוכן המבוקש מהתמונה.

דרך נוספת היא להכניס את התמונה בתור קישור, או תמונה ממוזערת. אתרי איחסון תמונות דוגמת imageshack.us המאפשרים את שתי האופציות הללו עבור תמונות שמאוחסנות בשרתיהם.

שימוש בסמנייה חכמה

תודות ל־daneel, קיים בוקמרקלט שמאפשר לתקן את הבעיה במרבית האתרים בהם היא מתרחשת. להתקנה, יש לגרור את הקישור הזה: <bookmarklet code="var styles='body > table { direction: ltr } body > table > * { direction: rtl }'; var newSS = document.createElement('link'); newSS.rel = 'stylesheet'; newSS.href = 'data:text/css,' + escape(styles); document.documentElement.childNodes[0].appendChild(newSS); void 0">הפיכת כיוון עברית</bookmarklet> לתוך סרגל הסימניות של הדפדפן, ולהפעיל את הסמניה באופן עצמאי עבור כל אתר בעייתי.

שינוי הגדרות העיצוב של הדף

בדומה לסמניה, אותו daneel פרסם גם את הקוד המאפשר לגרום לבעיה להיעלם על־ידי הגדרה בקובץ העיצוב. בעלי אתרים שמעוניינים להטמיע את הפתרון באתרם מתבקשים להוסיף את הקוד הבא לגליונות העיצוב של הדפים הרלונטיים.

<monospace dir="ltr">body > table { direction: ltr } body > table > * { direction: rtl }</monospace>

בצורה דומה, משתמשים המעוניינים להטמיע את התיקון באופן גורף עבור כל דף באינטרנט, יכולים להוסיפו לקובץ ה־userContent.css.

קוד greasemonkey שמבצע את אותה הפעולה אפשר להוריד מפה.

פתרון הבעיה

בתאריך 15/3/2006 הוכנס לקוד של מוזילה/פיירפוקס תיקון לבעיה. התיקון יופיע בגרסה 3.0 של פיירפוקס, שאמורה לצאת לקראת אמצע 2007.

פרטים אודות הבאג והתיקון לו ניתן למצוא בבאגזילה:

Bug 192767: Horizontal scrollbar missing on right-to-left (RTL/Hebrew/Arabic) page that doesn't fit in the screen

מידע נוסףתרמו לדף זה: תומר