הבדלים בין גרסאות בדף "כיווניות דף"

מתוך וויקי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 1: שורה 1:
מוזילה ופיירפוקס (עד גרסה 1.0 של Mozilla Firefox) לא כוללות ממשק לשליטה על כיווניות הדף [[http://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=85420 באג 85420]]. את החסר הזה ניתן להשלים ע"י שימוש ב[[בוקמרקלט]], כפי שמתואר בהמשך הדף, או ע"י התוסף [http://bidiui.mozdev.org BiDi UI].
+
מוזילה ופיירפוקס לא כוללות ממשק לשליטה על כיווניות הדף [[http://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=85420 באג 85420]]. את החסר הזה ניתן להשלים ע"י שימוש ב[[בוקמרקלט]], כפי שמתואר בהמשך הדף, או ע"י התוסף [http://bidiui.mozdev.org BiDi UI].
 +
*הבאג תוקן בגרסא Mozilla Firefox 1.0.
  
 
==  שליטה על כיווניות באמצעות התוסף BiDi UI ==
 
==  שליטה על כיווניות באמצעות התוסף BiDi UI ==

גרסה מ־14:42, 14 באוקטובר 2004

מוזילה ופיירפוקס לא כוללות ממשק לשליטה על כיווניות הדף [באג 85420]. את החסר הזה ניתן להשלים ע"י שימוש בבוקמרקלט, כפי שמתואר בהמשך הדף, או ע"י התוסף BiDi UI.

  • הבאג תוקן בגרסא Mozilla Firefox 1.0.

שליטה על כיווניות באמצעות התוסף BiDi UI

התוסף מאפשר שליטה קלה על כיווניות דף ושדות טקסט באמצעות תפריט ההקשר (קליק ימני), באמצעות התפריט הראשי ובאמצעות קיצור מקשים (עבור תיבות טקסט).

דרך אגב, התוסף אינו נדרש למשתמשים ב־Mozilla Firefox 1.0 ומעלה (וגם בגרסאות ה־RC למיניהן), שכן Switch Page/Text Direction נכללים בגרסאות אלו.

התקנה

התוסף נבדק ותומך ב־Mozilla 1.4 ומעלה וב־Firefox מגירסה 0.9 ומעלה. ניתן להתקין אותו מהדף הזה ע"י לחיצה על לינק ההתקנה, אישור, ואתחול הדפדפן.

שליטה על כיווניות דף

שליטה על כיווניות דף נדרשת לעיתים קרובות כשמקבלים אימייל עברי מיושר לשמאל. באמצעות התוסף ניתן לפתור את הבעיה בקלות, ע"י שימוש בתפריט ההקשר של הדף ובחירה ב-Switch Page Direction. האפשרות הזו מופיעה גם בתפריט הראשי של התוכנה, תחת View.

switch_page_before.png

ניתן לראות שלאחר שינוי הכיוון קל יותר לקרוא את הטקסט, וסדר המילים הנכון נשמר:

switch_page_after.png

שליטה על כיווניות הכתיבה

בדומה לשליטה על כיווניות הדף (שמיועדת בעיקר לצפיה בטקסט קיים), התוסף מאפשר לשנות בקלות את כיווניות ויישור הטקסט של שדות טקסט. ניתן ליישר את סמן ההקלדה לצד הנגדי ע"י קיצור המקשים Ctrl+Shift+E (במק: Cmd+Shift+E) או ע"י שימוש בתפריט ההקשר של שדה הטקסט ובחירה ב-Switch Text Direction.

switch_textarea_before.png

קל להבחין שסמן ההקלדה מופיע בצד הנגדי, ושכיווניות הטקסט משתנה בהתאם. מילים אנגליות בטקסט עברי לא פוגעות בסדר המשפט, וסימני הפיסוק מופיעים במקומות הנכונים:

switch_textarea_after.png

שליטה על כיווניות באמצעות בוקמרקלט

שיטה זו עשויה להיות שימושית למשתמשי דפדפנים אחרים שאינם כוללים ממשק כיווניות, כגון Camino‏.

dir_bookmarklets.png

שליטה על כיווניות דף

לעיתים יש צורך לשנות את כיוון התצוגה של דף שלם משמאל־לימין לימין־לשמאל או להיפך. גררו את הלינק הבא אל סרגל הלינקים שלכם כדי להוסיף סימניה להיפוך דפים:

<a href="javascript:(function(){document.dir=(document.dir==%22ltr%22? %22rtl%22: %22ltr%22); for (var w=0;w < window.frames.length;w++) {d=window.frames[w].document; if (d.dir==%22rtl%22) d.dir=%22ltr%22; else d.dir=%22rtl%22;}})()">הפוך דף</a>

שליטה על כיווניות הכתיבה

בחלונות מקובל שימוש ב־Ctrl+Shift לשינוי כיוון הכתיבה. הקיצור הזה עדיין לא עובד במוזילה, אבל גם כאן ניתן לפתור את הבעיה עם סימניה חכמה. גררו את הלינק הבא אל סרגל הלינקים שלכם כדי להוסיף סימניה להיפוך כיוון הקלדה:

<a href="javascript:(function(){var D=document,B=D.body,sx=B.scrollLeft,sy=B.scrollTop,k,i,f,j,x,r,p,a;for(i=0;f=D.forms[i];++i)for(j=0;x=f[j];++j)x.onblur=function(){for(p=k=this;p&&!p.dir;p=p.parentNode);r=p?(p.dir==%22rtl%22):0;k.dir=(r?%22ltr%22:%22rtl%22);};a=D.createElement(%22a%22);a.href=%22#%22;B.appendChild(a);a.focus();setTimeout(function(){for(i=0;f=D.forms[i];++i)for(j=0;x=f[j];++j)x.onblur=null;if(k)k.focus();else alert(%22No focused textbox!%22);B.removeChild(a);B.scrollLeft=sx;B.scrollTop=sy;},0)})()">הפוך שדה קלט</a>

  • הערה על מנשק המשתמש: במקרה שאין שדה קלט בפוקוס, לא צריך לצעוק על המשתמש No selected text area! - הוא לא עשה שום דבר רע.

במקום כדאי להשתמש בפורמט כזה בערך:

  • כותרת הטעות: לא נבחר שדה מלל
  • הסבר מפורט יותר, שמטרתו לעזור למשתמש בפעם הבאה: "לחץ בתוך תיבת מלל שאתה רוצה לכתוב בתוכה ואז לחץ על הקישור שוב".

מאמרים קשורים

קישורים


תרמו לדף זה: Prognathous,Mano, דותן ואחרים.