כיווניות דף

מתוך וויקי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ממשק החלפת כיוון הכתיבה, קיצור המקשים Control+Shift+X (במק: Command+Shift+X) וממשק החלפת כיוון הדף משולבים בגרסא 1.0 ומעלה של Firefox, ובגרסא 1.8a5 ומעלה של Mozilla Suite.

הממשק החדש מופיע כברירת מחדל עבור מערכות בהן הגדרות התאריך והשעה מרמזות לצורך בתוסף (הגדרת locale עברי, ערבי, אורדו או פרסי). ניתן גם להוסיף את ממשק זה ידנית ע"י שינוי ההעדפה הנסתרת bidi.browser.ui מ־False ל־True.

במידה והשתמשתם בתוסף BiDi Browser UI, יש להסירו לפני התקנת אחת מהגרסאות האלו, כדי למנוע הופעה כפולה של פריטי התפריט Switch Page Direction ו-Switch Text Direction.

Mozilla ו-Firefox לא כללו ממשק לשליטה על כיווניות הדף [באג 85420] עד לגרסאות 1.8 ו־1.0 בהתאמה. את החסר הזה מומלץ להשלים ע"י עדכון הדפדפן או ע"י שימוש בבוקמרקלט, כפי שמתואר בהמשך הדף, או ע"י התוסף BiDi Browser UI.

שליטה על כיווניות באמצעות התוסף BiDi Browser UI

התוסף מאפשר שליטה קלה על כיווניות דף ושדות טקסט באמצעות תפריט ההקשר (קליק ימני), באמצעות התפריט הראשי ובאמצעות קיצור מקשים (עבור תיבות טקסט).

התקנה

התוסף נבדק ותומך ב־Mozilla 1.4 ומעלה וב־Firefox מגירסה 0.9 ומעלה. ניתן להתקין אותו מהדף הזה ע"י לחיצה על לינק ההתקנה, אישור, ואתחול הדפדפן.

שליטה על כיווניות דף

שליטה על כיווניות דף נדרשת לעיתים קרובות כשמקבלים אימייל עברי מיושר לשמאל. באמצעות התוסף ניתן לפתור את הבעיה בקלות, ע"י שימוש בתפריט ההקשר של הדף ובחירה ב-Switch Page Direction. האפשרות הזו מופיעה גם בתפריט הראשי של התוכנה, תחת View.

switch_page_before.png

ניתן לראות שלאחר שינוי הכיוון קל יותר לקרוא את הטקסט, וסדר המילים הנכון נשמר:

switch_page_after.png

שליטה על כיווניות הכתיבה

בדומה לשליטה על כיווניות הדף (שמיועדת בעיקר לצפיה בטקסט קיים), התוסף מאפשר לשנות בקלות את כיווניות ויישור הטקסט של שדות טקסט. ניתן ליישר את סמן ההקלדה לצד הנגדי ע"י קיצור המקשים Ctrl+Shift+E (במק: Cmd+Shift+E) או ע"י שימוש בתפריט ההקשר של שדה הטקסט ובחירה ב-Switch Text Direction.

switch_textarea_before.png

קל להבחין שסמן ההקלדה מופיע בצד הנגדי, ושכיווניות הטקסט משתנה בהתאם. מילים אנגליות בטקסט עברי לא פוגעות בסדר המשפט, וסימני הפיסוק מופיעים במקומות הנכונים:

switch_textarea_after.png

שליטה על כיווניות באמצעות בוקמרקלט

שיטה זו עשויה להיות שימושית למשתמשי דפדפנים אחרים שאינם כוללים ממשק כיווניות, כגון Camino‏.

dir_bookmarklets.png

שליטה על כיווניות דף

לעיתים יש צורך לשנות את כיוון התצוגה של דף שלם משמאל־לימין לימין־לשמאל או להיפך. גררו את הלינק הבא אל סרגל הלינקים שלכם כדי להוסיף סימניה להיפוך דפים:

<a href="javascript:(function(){document.dir=(document.dir==%22ltr%22? %22rtl%22: %22ltr%22); for (var w=0;w < window.frames.length;w++) {d=window.frames[w].document; if (d.dir==%22rtl%22) d.dir=%22ltr%22; else d.dir=%22rtl%22;}})()">הפוך דף</a>

שליטה על כיווניות הכתיבה

בחלונות מקובל שימוש ב־Ctrl+Shift לשינוי כיוון הכתיבה. הקיצור הזה עדיין לא עובד במוזילה, אבל גם כאן ניתן לפתור את הבעיה עם סימניה חכמה. גררו את הלינק הבא אל סרגל הלינקים שלכם כדי להוסיף סימניה להיפוך כיוון הקלדה:

<a href="javascript:(function(){var D=document,B=D.body,sx=B.scrollLeft,sy=B.scrollTop,k,i,f,j,x,r,p,a;for(i=0;f=D.forms[i];++i)for(j=0;x=f[j];++j)x.onblur=function(){for(p=k=this;p&&!p.dir;p=p.parentNode);r=p?(p.dir==%22rtl%22):0;k.dir=(r?%22ltr%22:%22rtl%22);};a=D.createElement(%22a%22);a.href=%22#%22;B.appendChild(a);a.focus();setTimeout(function(){for(i=0;f=D.forms[i];++i)for(j=0;x=f[j];++j)x.onblur=null;if(k)k.focus();else alert(%22No focused textbox%22);B.removeChild(a);B.scrollLeft=sx;B.scrollTop=sy;},0)})()">הפוך שדה קלט</a>

מאמרים קשורים

קישורים


תרמו לדף זה: Prognathous,Mano, דותן ואחרים.