עברית בדואר אלקטרוני

מתוך וויקי
גרסה מ־22:01, 2 בינואר 2011 מאת צחי (שיחה | תרומות) (HTML או Plain Text?: קישור קצר)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קריאה של הודעות דואר בעברית

קביעת קידוד עברי עבור הודעות נכנסות

בדרך-כלל עברית בדואר תופיע כראוי, אלא שתוכנות מיושנות ואתרי דואר-רשת (כמעט כולם, לרבות אלו שאינם מהארץ) לא מגדירים כלל קידוד עבור הודעות הדואר, דבר שגורם לתוכנת הדואר להשתמש בקידוד ברירת המחדל.

ניתן לשנות באופן פרטני קידוד עבור הודעה בתפריט View, תחת Character Encoding.

על־מנת להגדיר קידוד ברירת מחדל להודעות, נשתמש באפשרות Character Encodings שתחת החוצץ Fonts במסך ההגדרות של ת'אנדרבירד.

thunderbirdoptionscharacterenc.png

האפשרות הראשונה שיש לשים לב אליה היא הגדרת הקידוד עבור דואר נכנס ("Incoming Mail") - הגדרת הקידוד בתור Windows-1255 או ISO-8859-8-I תאפשר קבלת הודעות בעברית, שכן אלו הם הקידודים המקובלים עבור עברית (השוני בין שני הקידודים קטן, ו־WINDOWS-1255 כולל מספר אלמנטים שחסרים מהקידוד השני).

קביעת הקידוד עבור כל ההודעות ("Apply default to all messages") איננה מומלצת, שכן זו תופעל ללא התחשבות בקידודים אחרים, כך שאם נקבל הודעות בשפות אחרות (רוסית, לצורך העניין) או בקידוד יוניקוד - לא נוכל כלל לצפות בהודעות אלו ללא שינוי ידני של הגדרת הקידוד.

בהמשך הדף נתייחס למאפיינים הקשורים לשליחת דואר אלקטרוני ממסך זה.

ניתן לקבוע עבור כל תיקייה בעץ התיקיות הגדרת קידוד משלה. לרוב אין צורך לשנות הגדרה זו, אבל לעיתים היא מקור לבעיות. כדי לקבוע קידוד עבור תיקייה מסויימת, ניגש למסך המאפיינים של התיקייה המבוקשת על־ידי תפריט ההקשר של התיקייה המבוקשת.

thunderbirdinboxproperties8rc.png

כמו בהגדרות הגלובליות, נקבע קידוד WINDOWS-1255 או ISO-8859-8-I להודעות ונשאיר את תיבת הסימון לא פעילה על־מנת לאפשר להודעות שמוגדר בהן קידוד להתקבל כראוי.

קביעת כיווניות להודעות הכוללות עברית

במלל עברי נהוג כי השורות מתחילות בצידו הימני של המסך וגולשות לכיוון השמאלי. מה לעשות ובמרבית השפות נהוג לכתוב "הפוך", כאשר המלל מתחיל בצד השמאלי ומתקדם ימינה.

עבור הודעות HTML שנשלחו ממקור המשתמש בתוכנת דואר התומכת בטקסט עברי, נקבל אותו כראוי. במידה והטקסט מיושר לשמאל בטעות, ניתן לבחור באפשרות "Switch Message Direction" המופיעה בתפריט ההקשר של ההודעה כאשר ההרחבה BiDi Mail UI מותקנת.

עבור הודעות טקסט, אותה הרחבה תטפל בכיווניות ההודעות אוטומטית.

כתיבה של דואר עברי

בעיקרון, אין למוזילה שום בעיה בשליחה של דואר בעברית. צריך רק להשתמש בקידוד מתאים.

קביעת קידוד עברי עבור הודעות יוצאות

כאשר שולחים דואר־אלקטרוני, קיימות שתי אפשרויות לשליחת ההודעה שאכן נתמכות על־ידי תוכנות דואר אחרות - קידוד עברית (Windows-1255 או ISO-8859-8-I) או Unicode. למרות שקידוד יוניקוד עדיף על־פני קידוד עברי רגיל, קיימות לא מעט תוכנות דואר שיתקשו להתמודד איתו לרבות מערכות דואר־רשת שעלולות כלל לא להיות מסוגלות להציגו (הוטמייל, לדוגמה).

ניתן לקבוע קידוד ברירת מחדל עבור הודעות יוצאות דרך לשונית הגופנים במסך ההגדרות של הדפדפן (ראו תמונה בתחילת הדף), דרך האפשרות Outgoing Mail. כדאי להשאיר את התיבה Always use the default character encoding in replies לא מסומנת, שכן אם מתקבלת הודעה בקידוד יוניקוד, עדיף להגיב עליה באותו הקידוד מאחר וידוע כי תוכנת לקוח הדוא"ל בצד השני אכן תומכת בקידוד זה, ושליחת תגובה בקידוד אחר עלולה לאבד תווים שלא ניתן להציג בקידוד עברי רגיל.

שליטה על הכיווניות בהודעות יוצאות

ההרחבה המוזכרת מעלה מאפשרת לשלוט על הכיווניות של דואר יוצא. לחיצה על כפתור הכיווניות מימין לשמאל או הקישה על Ctrl+Shift+X תגרום לכתיבת הודעה מיושרת לימין עם כיווניות ימין לשמאל.

גם אם לא התקנתם את ההרחבה, עדיין תוכלו לקבוע את כיוון הכתיבה לימין לשמאל. כדי לעשות זאת יש להיכנס, לפי הצורך (ההגדרה נשמרת מהודעה להודעה, אך התוכנה "שוכחת" זאת מידי פעם), ל-Format, Page Colors and Background, Advanced Edit, ולהגדיר שם תכונה נוספת - Attribute: dir Value: rtl (עבור עבודה משמאל לימין נגדיר ltr במקום rtl.)

HTML או Plain Text?

למרות ששליחת דברי דואר בפורמט HTML נחשבת בלתי-ראויה, זוהי הדרך בה משתמשים רבים כדי להגביר את הסיכוי כי הצד המקבל של ההודעה יוכל לקרוא אותה מיושרת מימין לשמאל. ההרחבה BiDi Mail UI אמנם מאפשרת קבלה של הודעות טקסט מיושרות לימין, אך לא כל התוכנות הקוראות דואר מבצעות יישור כזה (בפרט, ההרחבה לא מותקנת בכל עותק של Thunderbird או Seamonkey); בהקשר זה, לשימוש ב-HTML של ייתרון. מאידך, ישנם משתמשים לא מעטים אשר תוכנת הדואר שלהם הינה טקסטואלית ולא גרפית, ואינם קוראים כלל דואר הנשלח ב-HTML.

על כל פנים, מוזילה ות'אנדרבירד יזהו כי המכתב כולל הגדרת כיווניות מימין לשמאל, ויציעו לבחור בפורמט המשלוח. מומלץ לבחור באפשרות הרביעית, Send the mail in both plain text and HTML, כדי להבטיח שההודעה תתקבל גם אם תוכנת הדואר בצד השני מוגדרת לקבל הודעות טקסט בלבד.


תרמו לדף זה: ‫תומר ואחרים


קישור קצר לדף זה: Hebrew Email