תוספי חיפוש

מתוך וויקי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוספי חיפוש הן הרחבות שמאפשרות ביצוע חיפושים באתרים השונים ישירות מהממשק של הדפדפן. התמיכה יובאה במקור מתוכנת חיפוש בשם שרלוק במקינטוש, ושופרה בהתאם.

יחד עם הדפדפן מגיעים מספר תוספי חיפוש, אך המאגר העולמי עומד על אלפי תוספי חיפוש זמינים למוזילה, במגוון רחב של שפות, כולל עברית.

גרסה 2.0 של Firefox הוסיפה תמיכה לתבנית חדשה של קבצי הגדרה של מנועי החיפוש, הנקראת OpenSearch. תבנית זו הוצגה על ידי Amazon, והיא נתמכת גם ב-IE7, אך לא בגרסאות קודמות של Firefox. בנוסף, תומך Firefox 2.0 בנגזרת של OpenSearch, הנקראת mozSearch.

התקנה של תוספי חיפוש

קיימות שתי דרכים להתקין תוספי חיפוש:

  1. באמצעות העתקת הקבצים הרלוונטים לתיקייה searchplugins. תיקייה זו קיימת בתוך תיקיית התוכנה, ומתוכננת להופיע גם בתיקיית הפרופיל בגירסאות הבאות.
  2. באמצעות הממשק של הדפדפן, באמצעות קוד המוטמע בדפים המאפשרים התקנת תוספי חיפוש. סביר להניח כי לרוב נשתמש בדרך זו בלבד.

הסרה של תוספי חיפוש

בגרסאות Firefox עד וכולל 1.5, וב-SeaMonkey, אין אפשרות להסיר תוספי חיפוש ישירות מהדפדפן, אלא באמצעות מחיקתם מהתיקייה searchplugins, הממוקמת בתוך התיקייה בה הותקן הדפדפן. בגרסה 2.0 של Firefox נוספה אפשרות לניהול תוספי החיפוש מהאפשרות שבתחתית רשימת המנועים, בתפריט החיפוש.

שימוש בסיסי

ב-Mozilla Suite ניתן לגשת לתוסף חיפוש בריירת המחדל ישירות משורת הכתובת על-ידי הקלדה של מילות החיפוש הרלוונטיות ובחירה באפשרות "Search Google for" בתחתית הרשימה המופיעה בעת ההקלדה. כאמור, במקום Google ניתן להשתמש בכל תוסף חיפוש בו נחפוץ.

ב-Mozilla Firefox קיים רכיב חיפוש לצד שורת הכתובת. ניתן להחליף את מנוע החיפוש הפעיל באמצעות לחיצה על הצלמית.

שימוש מתקדם

אפשרויות החיפוש של מוזילה אינן מוגבלות רק לביצוע חיפוש בסיסי. ניתן לבצע גם חיפושים מורכבים יותר, ביצוע מיונים שונים על התוצאות, ואף לבצע חיפוש במספר מנועי חיפוש במקביל!

לצורך גישה לאפשרויות החיפוש המתקדם, יש צורך לגשת לסרגל החיפוש של הדפדפן (ב-Firefox קיים צורך להתקין את ההרחבה searchsidebar עבור שימושים מתקדמים), ולבחור את מנועי החיפוש הפעילים מהרשימה. מיד לאחר ביצוע החיפוש התוצאות תופענה בסרגל, בצירוף צלמית שתרמוז על האתר ממנו התקבלה התוצאה.

קישורים


קישור קצר לדף זה: SearchPlugins

תרמו לדף זה:תומר